Postanowienia noworoczne dzieci. Czy mają sens i jak się do nich zabrać?

Do postanowień noworocznych rodzice podchodzą zwykle na dwa skrajne sposoby – z powątpiewaniem (a nawet drwiną) albo z nadzieją. Niezależnie od nastawienia przełomowa data wyzwala w nas szczególną chęć wprowadzenia zmian na lepsze. I choć nie zawsze jej ulegamy, atmosfera „świeżego startu” udziela się większości z nas.

Czy warto w to myślenie angażować również dzieci?


Tak, jeśli zrobimy to dobrze.


Postanowienia to nie kara


Dzieci lubią naśladować dorosłych i angażować się w działania swoich rodziców. Jeśli widzą, że rodzice snują noworoczne plany, pragną wziąć w tym rytuale udział. Czy to ma sens? Czy maluch powinien już teraz brać się za podsumowania i wytyczanie sobie wielkich celów? Czy to nie zbyt obciążające? A może wręcz absurdalne? To nie tajemnica, że dzieciom jeszcze trudniej wytrwać w postanowieniach niż dorosłym.


Tak, choć nie zawsze.


Wszystko zależy od tego, co sobie postanowi.


Nie nakłaniajmy dzieci, by ich lista postanowień zamieniła się w listę obowiązków w stylu: „będę odkładać rzeczy na miejsce”; „nie będę odkładać odrabiania lekcji”; „ograniczę siedzenie przy komputerze”; „będę jeść mniej słodyczy”. Nic, tylko się zdołować. Układanie postanowień powinno być przyjemne i ekscytujące. Dlatego warto wyważyć liczbę obowiązków, a skupić się na celach, które przyniosą dziecku radość.

 


Droga do spełnienia marzeń  


Na początek warto podsumować z dzieckiem jego miniony rok. Z czego cieszyło się najbardziej? Co go zasmuciło? Czego nie chciałby powtórzyć? Co przyniosło mu satysfakcję? Co lubiło robić? Potem zastanowić się nad jego listą marzeń. Na pewno wśród nich znajdą się rzeczy materialne (jak konsola), ale może też bardziej kreatywne (narysować komiks, być lepszym w rzutach do kosza). Odpowiadając na te pytania, łatwiej sformułować cele, które faktycznie mogą przynieść dziecku korzyści. Jeśli dziecko marzy o jakimś sprzęcie albo gadżecie, dobrze będzie przygotować z nim wspólny plan oszczędzania. Jeśli pewne aktywności sprawiają mu radość (np. rysowanie), obmyślmy dla niego artystyczny projekt, który z radością wykona w ustalonym czasie. Jeśli lubi śpiewać i jest muzykalne, może to czas na lekcje pianina lub gitary? Pogłębianie umiejętności, do których dziecko samo lgnie i osiąga w nich małe sukcesy, to najlepsze z możliwych postanowień.

 


Świetnym pomysłem będzie nakierowanie postanowień na kulturę. Twoje dziecko lubi szczególnie jakiegoś bohatera? Może Kaczora Donalda? Przeczytanie wszystkich Kaczorów Donaldów z biblioteki to świetne postanowienie! – uczy wytrwałości, planowania i rozwija wyobraźnię. A może Harry Potter? Jeśli z wypiekami na twarzy maluch czytał książki J.K. Rowling, spróbujmy przekonać go do innego cyklu, który mógłby poznać w ciągu nadchodzącego roku.

 


Cel postanowień


Zanim jednak zaczniemy się zastanawiać nad dziecięcymi postanowieniami, spróbujmy uświadomić je, po co w ogóle to robić. Wyjaśnijmy, że stawianie przed sobą celów jest dobrowolne – nie ma żadnego przymusu. Bez presji! Ich realizacja ma przynosić radość i satysfakcję. Można się w ten sposób nauczyć planowania, ułatwić sobie codzienność (np. przez regularne sprzątanie w pokoju), spełnić marzenia albo przeżyć wspaniałą przygodę (rozpoczęcie nauki nowej umiejętności).


Postanowienia w relacjach z innymi


Wymyślanie postanowień noworocznych ma również dodatkową zaletę – możemy wówczas porozmawiać z dzieckiem o relacjach i emocjach. Obiecajmy sobie, że nie będziemy się na siebie bez powodu złościć i będziemy sobie pomagać. Wymyślmy postanowienia, które możemy wykonywać wspólnie, jak czytanie przed snem, jeden wieczór planszówkowy w tygodniu, wyjście do kina co najmniej raz w miesiącu. Na koniec wszystko zapiszmy i ustalmy datę, w której sprawdzimy, czy udało nam się w nich wytrwać. Jeśli nie, zastanówmy się, dlaczego? Może postanowienia były za trudne? Albo zmieniły się nasze pasje i priorytety?

 

Głowa do góry! Następnym razem pójdzie lepiej :-)

 

Napisz komentarz

czytaj więcej

Zobacz również

Przydatne pliki

Materiały do pobrania

Bezpieczne Dziecko w Sieci - 7 Wskazówek dla Rodziców INFOGRAFIKA

pobierz

Plan kursu Mali Przedsiębiorcy na rok 2019/2020

pobierz

Postanowienia noworoczne 2019 Plakat do uzupełniania

pobierz
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarkiX