Postanowienia noworoczne dla rodziców. Jak tym razem zrobić to dobrze?

Postanowienia noworoczne to nasz coroczny szlagier. Choć wiemy, że wprowadzanie radykalnych zmian od 1-go stycznia (no, może od 2-go) to rodzaj myślenia magicznego i życzeniowość, która ma nikłe szanse na powodzenie, lubimy snuć w głowie takie plany i marzenia.

 

Dlaczego? Sprzyjają temu tzw. „daty przełomów” jako idealny moment na podsumowania i wyznaczanie celów, a tym samym przyjemny efekt świeżego startu – początek nowego roku to dobra okazja, żeby wcisnąć restart a stary bałagan zostawić za sobą. Czy rzeczywiście?


Niektórzy twierdzą, że snucie noworocznych postanowień nie ma większego sensu, bo nie da się zmienić własnych nawyków i siebie z dnia na dzień. Gdy w połowie stycznia orientujemy się, że nam się nie udało, czujemy rozgoryczenie i frustrację. Po co więc się męczyć? Czy warto? Warto, pod warunkiem, że zrobimy to dobrze.


Postanowienia noworoczne – jak zrobić to dobrze?  

 

 


Przede wszystkim warto myśleć realnie. Realizacja postanowień zakończy się sukcesem wyłącznie wtedy, gdy podejdziemy do niej nie jak do koncertu życzeń, ale na poważnie - jak do procesu planowania. Stworzenie dobrego planu ułatwia życie – określenie precyzyjnych celów sprawia, że droga do mety staje się bardziej namacalna, a świadomość tej mety popycha nas do działania. Jeśli nie określimy mety, łatwiej będzie nam się zgubić, stracić chęci, zapomnieć, gdzie w ogóle biegniemy.


Uwaga! Metą nie są cele typu:


·      „chcę schudnąć”
·      „nauczę się hiszpańskiego”
·      „zacznę biegać”
·      „będę oszczędzać”


Dlaczego? Bo konkretne wydają się jedynie na pierwszy rzut oka, w gruncie rzeczy jednak są abstrakcyjne. Co to bowiem znaczy schudnąć? Schudnięcie to zrzucenie 2 kilogramów czy 10? A nauka hiszpańskiego? Przecież to jasne, że nie nauczymy się nim biegle posługiwać w rok.


Rozbij cel na części


Formułując postanowienia noworoczne, postaraj się obmyśleć konkretną drogę do ich realizacji. Zastanów się nad poszczególnymi krokami, które podejmiesz, żeby dojść do celu i operuj przy tym datami. Przykładowo, jeśli chcesz nauczyć się języka, przemyśl, w jaki sposób tego dokonasz – wybierz kurs (online czy stacjonarnie?), przygotuj materiały, z jakich będziesz korzystać, zastanów się, ile czasu w tygodniu będziesz mógł poświęcić na naukę, w jakich porach będziesz się uczyć, ustal dni i grafik. Na początek nie bierz na siebie za dużo – zacznij od małych kroków, żeby się nie zniechęcić. Np. 15 minut na słówka w poniedziałek, 30 minut na gramatykę w czwartek przez pierwszy miesiąc. Mając przed sobą mały, ale precyzyjny cel, łatwiej jest podjąć działanie.


Wyznaczanie celów – praktyka


Przed określeniem postanowień, zastanów się:


czy naprawdę chcesz tego, co sobie postanawiasz – by zrealizować cel, Twoja motywacja musi być wysoka; nie ma sensu wymyślać postanowień na siłę


w jakim czasie uda Ci zrealizować każde z postanowień – ustal konkretne, ale realne daty


jakie kroki musisz wykonać, żeby zrealizować każdy z celów – rozbij cele na etapy


czy postanowień nie jest za dużo? – trzy duże z pewnością wystarczą, nie da się z dnia na dzień wywrócić do góry nogami całego życia


Najlepiej załóż notes, w którym rozpiszesz szczegółowy plan postanowień – poszczególne kroki, które przybliżą cię do celu i daty, w których powiesz sobie „sprawdzam” i zweryfikujesz efekty. Warto też prowadzić dziennik, w którym opiszesz swoje zmagania. To pomaga w utrzymaniu wysokiej motywacji i zaangażowania.


Postanowienia rodzicielskie


Najpopularniejsze postanowienia zazwyczaj dotyczą nas samych – chcemy lepiej wyglądać, rozruszać swoje życie zawodowe, zwalczyć złe nawyki. Dobrze jednak zastanowić się, co zmienić nie tylko w sobie, ale w relacjach z innymi, także w życiu rodzinnym. Szczególną uwagę warto skupić na dzieciach – niech nasze noworoczne postanowienia uczynią ich rok lepszym.


Przykłady postanowień noworocznych dla rodziców:

 

  • Czytanie dzieciom– zdarza się, że w natłoku zajęć i przez chroniczne zmęczenie, zaniedbujemy ten szlachetny sposób spędzania wspólnie czasu; wystarczy 10 minut dziennie!

 

 

  • Wspólny sport, wspólne przygody i wyprawy - nic nie scala tak jak wspólne przeżywanie emocjonujących chwil. A sport?... same plusy. Dajemy przykład i sami ruszamy cztery litery :-)

  • Wieczory planszówkowe– warto „ożywić” domowe życie i zadbać o nowe rytuały; wieczory planszówkowe (np. w każdy czwartek) zbliżą rodzinę, przyniosą wiele frajdy, wpiszą się w kalendarz tygodnia jako czas relaksu, w którym zapominamy o wszelkich troskach

 

  • Wspólne gotowanie– a może by tak zaprosić malucha do kuchni? Dobrze będzie ustalić dzień w tygodniu, w którym gotujemy razem, wydrukować fantastyczne przepisy i pilnować postanowienia. To świetny pomysł zarówno na zbudowanie silnej więzi z dzieckiem, jak i wyzwolenie w nim kreatywności i naukę zaradności

 

 

  • Pozwolę dziecku być dzieckiem– to jedno z postanowień, które ciężko zweryfikować, ale dobrze je odnotować, tuż obok wyrozumiałości i braku krytykanctwa. 

 
Warto w nadchodzącym roku być dobrym rodzicem. Po prostu.

Napisz komentarz

czytaj więcej

Zobacz również

Przydatne pliki

Materiały do pobrania

Bezpieczne Dziecko w Sieci - 7 Wskazówek dla Rodziców INFOGRAFIKA

pobierz

Plan kursu Mali Przedsiębiorcy na rok 2019/2020

pobierz

Postanowienia noworoczne 2019 Plakat do uzupełniania

pobierz
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarkiX