15 niematerialnych prezentów na Gwiazdkę, które dzieci zapamiętają na zawsze

15 niematerialnych prezentów na Gwiazdkę, które dzieci zapamiętają na zawsze
 
Które z gwiazdkowych prezentów z dzieciństwa pamiętamy najlepiej po latach? Wymarzoną grę? Domek na lalek? Ciepły sweterek na zimę? A może najprościej – świąteczną atmosferę? Wspomnienie spokojnych i ciepłych świąt z rodziną to jedno z najbardziej sielankowych wspomnień z dzieciństwa.

 

Pamiętajmy o tym, obdarowując w tym roku nasze dzieci. Owszem, na długo zostanie z nimi radość z zabawek, na które czekały długo, a teraz znalazły je pod choinką. Na dłużej jednak, bo na całe życie, zapamiętają poczucie bezpieczeństwa, troskę, uwagę i ciepło. To najlepsze prezenty, które możemy im sprawić na Gwiazdkę. 


Lista wymarzonych niematerialnych prezentów na Gwiazdkę:


Uwaga – przed świętami pośpiech i chaos, w trakcie świąt nieustanna pogoń za ideałem – idealnie podany posiłek, idealne nakrycie, idealny prządek. Gdzieś w tym wszystkim gubią się dzieci. Plączą się pod nogami, odciągają uwagę. Pamiętajmy, że święta to czas, w którym to one potrzebują tej uwagi najwięcej. Wspomnienia ze świąt zostaną z nimi na całe życie.


Spokój – Nawet jeśli narozrabiały tuż przed świętami. Nawet jeśli niedawno się na siebie pogniewaliśmy. W święta odpuśćmy wszystkie żale. Nie dokuczajmy sobie, nie wypominajmy, nie wzbudzajmy presji podczas dzielenia się opłatkiem. Spokój jest pożyteczniejszy, a okazanie wsparcia – bardziej motywujące.

 


Czułość – Przytulanie, głaskanie, buziaki. Otrzymywanie czułości od rodziców jest przyjemniejsze niż rozpakowywanie prezentów. Święta to czas, w którym wszyscy, zwłaszcza dzieci, pragną czuć się kochani.


Wyobraźnia – Święta Bożego Narodzenia to szereg uroczystych tradycji i ekscytująca tajemnica, która się za nimi kryje. Tajemnica narodzin, pierwszej gwiazdki, prezentów pod choinką i samej choinki. Opowiadajmy dzieciom o świątecznych tradycjach – legendy, podania, wierzenia. Opowieści rozwijają wyobraźnię i pobudzają chęć odkrywania świata.


Poczucie własnej wartości – Sprawić, że dziecko czuje się potrzebne i ważne, udowodnić mu, że potrafi i da radę, że jest małym siłaczem – to prezent na całe życie. Nie odsuwajmy dzieci od rodzinnej krzątaniny, pozwólmy sobie pomóc. W ten sposób skutecznie je dowartościujemy.  


Wspólny posiłek – Wszyscy razem przy jednym stole. Jak często to się zdarza? Wspólne posiłki są ekscytujące dla najmłodszych, bo mogą wówczas podsłuchać rodziców, zabłysnąć, zwrócić na siebie uwagę, poudawać nieco doroślejszych. Celebrujmy tę chwilę, nie odchodźmy za szybko od stołu.

 


Optymizm i nadzieja – Świąteczny czas i rok chylący się ku końcowi to okazja do podsumowań i snucia planów. Nie ma lepszego momentu, by zostawić za sobą zmartwienia, a w przyszłość spojrzeć z odwagą i nadzieją. Pokażmy dzieciom, że warto cieszyć się na nadchodzące chwile i uwierzyć, że w przyszłym roku marzenia będą już w zasięgu ręki.  


Natura – Pogoda w Święta często bywa groźna i ponura. Coraz rzadziej możemy się też cieszyć śniegiem. Nie zapominajmy jednak o tym, że świat na zewnątrz zaprasza nas nawet w pochmurne dni. Wstańmy od stołu, pójdźmy na spacer, pooddychajmy świeżym powietrzem. Spacery w święta z rodziną to jedno z najwspanialszych wspomnień z dzieciństwa.


Świętowanie małych rzeczy – Nie zawsze prezenty pod choinką są tak spektakularne, jakie były w wyobrażeniach przed Wigilią. Dzieci potrafią okazać zawód, nieco się naburmuszyć, gdy zawartość paczki jest inna, niż się spodziewały. Warto im wtedy pokazać, że małe rzeczy są równie warte świętowania. Dbajmy o to, by święta nie zamieniły się w festiwal drogich gadżetów, ale uczyły również, że największa radość kryje się poza materialnym.

 


Poczucie humoru – Śmiejmy się, bawmy, nie kłóćmy. Dzieci uwielbiają, gdy ich rodzice żartują. Nie ma lepszego sposobu na zbudowanie domowego poczucia bezpieczeństwa.  


Stabilność – Dziecko czuje się stabilnie, gdy w jego rodzinie panuje harmonia. Warto zażegnać przed świętami wszelkie konflikty, nie prowokować nerwowej atmosfery, uśmiechać się do siebie, okazywać zainteresowanie i serdeczność. Wyciągnąć rękę.

 

Wyrozumiałość – Gdy rozleje barszcz albo marudzi przy stole. Gdy się popłacze albo zezłości. Bądźmy w tym czasie wyrozumiali, nie tylko dla dzieci, ale dla wszystkich domowników.


Tradycja – Świat się zmienia, ale tradycje trwają. Przynajmniej te najbardziej wartościowe. Warto pokazać dzieciom, co cennego niosą ze sobą święta, by chciały tę tradycję kontynuować również w przyszłości, z własną rodziną, z przyjaciółmi, w gronie najbliższych.

 


Otwartość – Puste nakrycie, które oczekuje na zagubionego wędrowca, to znakomita okazja, by porozmawiać z dzieckiem o otwartości na innych, dać cenną lekcję empatii.


Miłość – Bo niczego więcej nam nie potrzeba. Reszta to tylko dodatek.


Tym dużym i tym małym, wszystkim przyjaciołom SMART Kid Academy

życzymy zdrowych, ciepłych i rodzinnych Świąt!
By w tym roku nie tylko prezenty były udane,
ale wspomnienia również.

Napisz komentarz

czytaj więcej

Zobacz również

Przydatne pliki

Materiały do pobrania

Bezpieczne Dziecko w Sieci - 7 Wskazówek dla Rodziców INFOGRAFIKA

pobierz

Plan kursu Mali Przedsiębiorcy na rok 2019/2020

pobierz

Postanowienia noworoczne 2019 Plakat do uzupełniania

pobierz
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarkiX