Jak Święta Bożego Narodzenia uczą dzieci samodzielności?

Jak Święta Bożego Narodzenia uczą dzieci samodzielności?

(i jak im w tym nie przeszkodzić)

 

Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny, także dla naszych dzieci. Te nie tylko oczekują na prezenty, ale z zaciekawieniem obserwują i chłoną to, co dzieje się na wiele dni przed Wigilią – wielkie przygotowania, ekscytacja, obietnica niezwykłych zdarzeń. Jak wykorzystać ten moment, by nauczyć je czegoś nowego?

 

1.     Nie zapominaj o dziecku


Wir przygotowań sprawia czasem, że odsuwamy dzieci na dalszy plan. „Nie przeszkadzaj”, „pobaw się sam”, „nie plącz mi się pod nogami”, „poczekaj” – nerwowość świątecznych porządków niestety nie sprzyja wspólnej zabawie. Daje jednak coś innego – okazję do współpracy. Nie odsuwajmy dziecka od świątecznych przygotowań. Jeśli znajdziemy mu domowe zajęcie, poczuje się ważne, docenione i z pewnością nauczy się czegoś nowego.


2.     Zaangażuj dziecko w porządki


I nie chodzi tu tylko o posprzątanie własnego pokoju! Zleć maluchowi coś, co może wykonywać równolegle do Ciebie. Umycie powierzchni szafek w kuchni, przetarcie kosmetyków w łazience lub kurzu na regale w dużym pokoju. U mniejszych dzieci czynność może być zaledwie symboliczna. Pamiętaj jednak, żeby dać dziecku do zrozumienia, że jest naprawdę pomocne. Nie strofuj go, nie kręć nosem, nie okazuj zniecierpliwienia. Pokaż wyrozumiałość i zachęcaj. To nie jest takie trudne :-)


3.     Nie wyganiaj dziecka z kuchni


Ok, czasem jest naprawdę trudno. Warto jednak pamiętać, że dzieci, które pomagają w kuchni nawet symbolicznie, w przyszłości lepiej się w niej odnajdują i szybciej osiągną w tej dziedzinie samodzielność. Możesz zaopatrzyć kuchnię w „kitchen helper”, czyli „pomocnik kuchenny”. To przydatny mebel, na którym bezpiecznie posadzisz malucha, a on z tej wysokości będzie obserwować, jak wykonujesz kuchenne obowiązki – lepisz pierogi, szatkujesz cebulę na sałatkę, zmywasz naczynia. Możesz zlecić mu też proste czynności (obieranie pomarańczy? mieszanie, doprawianie, krojenie warzyw?). W ten sposób wzmocnisz w nim poczucie własnej wartości, rozwiniesz samodzielność i udoskonalisz koordynację jego ruchów. A poza tym ułatwisz sobie przygotowania – maluch przestanie ciągnąć cię za nogawkę i błagać o uwagę.


4.     Zleć przygotowanie ozdób choinkowych


To jeden z najfajniejszych sposobów na to, by maluch poczuł się użyteczny podczas świątecznych przygotowań. Klejenie kółek papierowego łańcucha, wycinanie serduszek i gwiazdek przestrzennych, bombki z papierowych pasków, nawlekanie szyszek i suszonych cytrusów – to zajęcia, które na jakiś czas zaangażują malucha i wyzwolą w nim kreatywność.


5.     Pakowanie prezentów

 


Starsze dzieci z pewnością poradzą sobie z opakowywaniem prezentów, młodszym możesz zlecić przygotowanie kartek świątecznych z życzeniami. Wystarczy blok rysunkowy, kredki, papier kolorowy, farbki, nożyczki, klej – nich każdy w rodzinie dostanie własną kartkę!


6.     Święta to czas opowieści


Czas spędzony wspólnie na pakowaniu prezentów, w kuchni, czy na sprzątaniu to doskonała okazja, by porozmawiać. Przygotowując wspólnie z dzieckiem święta, nie żałuj mu opowieści. Opowiadaj o tradycji, tłumacz, dlaczego niektóre zwyczaje są nierozerwalne akurat ze Świętami Bożego Narodzenia, skąd karp a skąd kompot z suszu, wspominaj sytuacje rodzinne. To nie tylko pogłębi Twoją więź z dzieckiem i umocni jego relacje z rodziną, ale stworzy wspaniałą atmosferę, daleką od pośpiechu i nerwowości.


7.     Radość z obdarowywania


Pokaż dziecku, dlaczego przyjemnie jest obdarowywać innych. Zaangażuj je zarówno w proces wybierania prezentów, jak i pakowania ich, a potem rozdawania przy wigilijnym stole. Wytłumacz, na co warto zwracać uwagę, kupując prezenty, naucz czytania potrzeb otoczenia, wczuwania się w ich pragnienia, uruchom myślenie empatyczne.


8.     Pomoc przy świątecznym stole


Przesiadywanie przy zastawionym stole świątecznym daje całą masę pretekstów, które możesz wykorzystać, by dziecko czuło się potrzebne i wykształciło w sobie więcej samodzielności. Od nakrywania do stołu, poprzez wynoszenie do kuchni brudnej zastawy, pomoc przy odgrzewaniu potraw, rozlewanie kompotu do szklanek, aż po sprzątanie po posiłku. Dziecko, które bierze aktywny udział w świątecznym rytuale, uczy się życzliwości dla innych i obycia wśród ludzi. Pamiętaj jednak, żeby aktywność, do której zachęcasz malucha, przynosiła mu przyjemność. Nie jest przyjemne słuchanie poleceń i strofowania, gdy coś idzie niezdarnie lub za wolno. Twoje dziecko dopiero od niedawna obchodzi święta, wybacz mu niezręczność.


Udział w budowaniu świątecznej atmosfery to lepszy prezent niż lalka czy gra komputerowa – przynosi satysfakcję i buduje poczucie własnej wartości. Bo to właśnie działanie, a nie bierne przyglądanie się krzątaninie, tworzy najlepsze wspomnienia z dzieciństwa.   

 

Napisz komentarz

czytaj więcej

Zobacz również

Przydatne pliki

Materiały do pobrania

Bezpieczne Dziecko w Sieci - 7 Wskazówek dla Rodziców INFOGRAFIKA

pobierz

Plan kursu Mali Przedsiębiorcy na rok 2019/2020

pobierz

Postanowienia noworoczne 2019 Plakat do uzupełniania

pobierz
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarkiX