Jak wychować człowieka z poczuciem własnej wartości?

Jak ważne jest poczucie własnej wartości? Bardzo ważne!

 

Jeśli jest wysokie i zdrowe lepiej funkcjonujemy w społeczeństwie – nie jesteśmy dla siebie okrutni, nie cierpimy z nieuzasadnionego poczucia winy czy krzywdy, idziemy odważnie przez świat. Mamy też lepsze samopoczucie, więcej sił i szans na osiągniecie sukcesu, czujemy się szczęśliwsi. Z kolei gdy poczucia własnej wartości brak – jest zupełnie odwrotnie. Obwiniamy się o każdą porażkę, czujemy się źle sami ze sobą, nieustannie coś sobie wyrzucamy. Na ukształtowanie tej postawy ma ogromny wpływ nasze dzieciństwo. Warto o tym pamiętać, gdy sami już wychowujemy dzieci - wszystko, co robimy i mówimy do dziecka, kształtuje to, w jaki sposób postrzega samo siebie i… będzie postrzegał przez całe życie. 

 

Jak kształtować pozytywne poczucie własnej wartości u dzieci? 

 

Okazuj uczucia 

 

Przytulanie, kontakt fizyczny, gesty, wyznania miłości – mały człowiek, który czuje, że jest kochany, buduje w sobie pewność, że warto go kochać. I na odwrót – dzieci, które nie są przytulane, winę za brak czułości ze strony rodziców podświadomie zrzucają na siebie. „Chyba nie zasłużyłem na to, żeby mnie kochać”. 

 

Skieruj uwagę na dziecko 

 

Nawet jeśli uważasz, że plecie czasem głupoty albo jedynie próbuje zwrócić na siebie uwagę, nie lekceważ go - nie machaj ręką, jakbyś odtrącał muchę, nie ignoruj, nie gaś jego entuzjazmu. Warunkiem zdrowego rozwoju dziecka i zbudowania jego pozytywnej relacji z samym sobą jest pewność, że rodzice uważają go za pełnowartościowego członka rodziny, z którym rozmawia się jak z partnerem. Dzieci potrzebują naszej ciągłej uwagi. Jeśli nie poświęcamy im czasu, gasną. Również w przyszłości będą się obawiały wyrażać własne zdanie, swoje potrzeby i zabierać głośno głos w dyskusji. 

 

Przestań porównywać 

 

Porównywanie to szkodliwa metoda wychowawcza, przez którą dziecko szybko zaczyna się czuć gorsze od innych i przestaje wierzyć w siebie. „Popatrz, jaka Kasia jest grzeczna, a Ty?”. „Marek świetnie się uczy… Bierz z niego przykład, przestań się wreszcie lenić!”. „Ela zawsze wygląda tak ładnie, a ty cały czas poplamiona, rozczochrana i wymięta. Co z ciebie za dziewczynka!”. Każde dziecko to indywidualność – ma swoje mocne i słabsze strony, osobne talenty i zainteresowania. Porównując je z innymi, nie doceniamy tej indywidualności i blokujemy rozwój własnych pasji. Co ważne, nie powinniśmy porównywać dzieci do innych nie tylko w sposób negatywny, ale i pozytywny. „Jesteś lepsza z polskiego od wszystkich swoich koleżanek!”, „Jesteś najładniejsza w klasie!” – w ten sposób uczymy dzieci arogancji i wywyższania się nad innymi, a także zagłuszamy ich empatię. 

 

Uważaj, co mówisz! 

 

Jedna z umiejętności, która bardzo przydaje się w rodzicielstwie, to ważnie słów. Czasem rzucimy coś w gniewie, czego wcale nie mamy na myśli albo ot tak, bo wpadło do głowy – nazwiemy malucha flejtuchem, grubaskiem, niezdarą. I choć szybko o tym zapominamy, dziecko pamięta. Negatywne określenia mogą urosnąć w nim do niewyobrażalnych rozmiarów, zostać nawet na całe życie i ukierunkować jego tożsamość. 

 

Daj mu wolność 

 

Zdarza się, że rodzice w trosce o swoje dzieci, nieustannie za nie decydują – co ubrać do szkoły, jakie wybrać zajęcia dodatkowe, co kupić za uzbierane kieszonkowe. Dziecko, pozbawione możliwości podejmowania decyzji, nie dość, że nie nauczy się ich podejmować, nie zbuduje też w sobie poczucia pewności siebie. Z kolei dziecko, które zarządza swoim światem, czuje się mocniejsze. Zna pojęcie poczucia odpowiedzialności i uczy się, że złe decyzje mają swoje konsekwencje. Doskonałym sposobem na nauczenie dzieci decyzyjności jest nauka gospodarowania pieniędzmi – dajemy dziecku kieszonkowe, a ono uczy się na własnych błędach, jak zainwestować swoje fundusze (np. uzbierać na wymarzoną grę). Oczywiście wolność dzieci powinniśmy mądrze ograniczać – rozmawiać z nimi o ich decyzjach, nakierowywać na rozsądne wybory. Nigdy jednak nie powinniśmy im jej odbierać. 

 

Wybaczaj błędy 

 

Dziecko jest dzieckiem – ma prawo popełniać błędy, robić głupoty, wpadać w tarapaty, podejmować złe decyzje. Pamiętajmy, że ono dopiero uczy się życia, nie wymagajmy od niego bezgranicznej odpowiedzialności. Jeśli więc czasem nawala, nie krzyczmy, nie krytykujmy, nie wymierzajmy srogich kar, a raczej starajmy się rozmawiać. Wspólnie spróbujmy dociec: dlaczego tak się stało? Jaka jest przyczyna jego zachowania? Co próbowało osiągnąć? Wykreślmy ze słownika zwrot: „a nie mówiłam/a nie mówiłem”, którym łatwo zdusić poczucie własnej wartości. 

 

Nie krytykuj dziecka, ale jego zachowanie 

 

To, w jaki sposób krytykujemy dziecko, ma gigantyczny wpływ na jego samoocenę. Ważne jest, by przekierować krytykę z osoby na zachowanie. Nie mów maluchowi, że jest niegrzecznym dzieckiem, zamiast tego powiedz mu, że to co robi (np. kopanie w stół), jest złym zachowaniem i wytłumacz dlaczego. Nieustanne krytykowanie dziecka nie daje szansy na zbudowanie pozytywnej samooceny. 

 

Bądź cierpliwy 

 

Rodzicielstwo to sztuka cierpliwości. Ile razy obserwujemy, jak nasz maluch nie potrafi sobie poradzić z jakąś czynnością, choćby ze zdejmowaniem butów? Walczymy wtedy z pokusą wyręczenia go – to jedyny sposób, by przyspieszyć bieg wydarzeń, nie spóźnić się, nie zmarnować czasu. Wyręczanie dziecka we wszystkim niestety nie nauczy go samodzielności. Tymczasem to właśnie samodzielność – poczucie, że coś potrafi – buduje pewność siebie. Pewne siebie dzieci są samodzielne. 

 

Pozwól sobie pomóc 

 

Jeśli chcesz, by Twoje dziecko miało wysoką samoocenę, spraw, by czuło się pomocne, a tym samym ważne. Zaproś je do wspólnego działania – sprzątania, gotowania, pakowania się, rozpakowywania zakupów. Pamiętaj jednak, by nie wydawać dziecku poleceń („włóż to do lodówki!”), ale zachęcać („pomożesz mi rozpakowywać zakupy? Jest ich strasznie dużo!”). Dzięki temu dziecko będzie się czuło jak partner w działaniu i utwierdzi się w nim przekonanie, że wierzysz w jego możliwości. 

 

Zadbaj o własną samoocenę

 

Przykład idzie z góry. Jeśli rodzice mają niską samoocenę, dzieci najprawdopodobniej ją odziedziczą. Warto więc spróbować nad tym popracować – zarówno dla siebie, swojego samopoczucia i sukcesów, jak i dla dzieci  oraz całej rodziny. 

 

Powodzenia! 

Napisz komentarz

czytaj więcej

Zobacz również

Przydatne pliki

Materiały do pobrania

Bezpieczne Dziecko w Sieci - 7 Wskazówek dla Rodziców INFOGRAFIKA

pobierz

Plan kursu Mali Przedsiębiorcy na rok 2019/2020

pobierz

Postanowienia noworoczne 2019 Plakat do uzupełniania

pobierz
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarkiX