Edukacja naturalna przez podróże. Dlaczego warto?

Edukacja naturalna oparta jest na idei zrównoważonego rozwoju dziecka w sposób spontaniczny, swobodny, bez żadnej presji. To nauka, która nie opiera się na ogólnie przyjętych programach i ścisłych zasadach, ale na indywidualnych predyspozycjach dziecka i jego potencjale.Maluch uczy się, bo tego chce, bo ma ogromną motywację wewnętrzną, a nie dlatego, że ktoś mu każe. Działa pobudzany przez własną ciekawość i entuzjazm.
 
W Polsce jest coraz więcej zwolenników edukacji naturalnej. Wielu z nich rezygnuje z nauki dzieci w szkole, a wybiera edukację domową. Powodem jest przekonanie, że szkoła nie daje dzieciom możliwości swobodnego rozwoju. Nastawiona na uczenie pamięciowe, a nie intuicyjne, a także ograniczająca swobodną zabawę, kreatywność i samodzielność - blokuje osobne pasje i talenty dzieci, niekorzystnie działa na ich poczucie własnej wartości i zaburza emocjonalny rozwój. Szkoła to także system nauki oparty głównie na teorii, nie praktyce. Edukacja naturalna natomiast sprawdza się najlepiej w działaniu i doświadczeniu.To obecnie domena wielu placówek z kursami rozwojowymi dla dzieci, gdzie kursanci uzupełniają lub utrwalają wiedzę podręcznikową przez zabawę np. biorąc udział w specjalnie zaprojektowanych scenariuszach fabularnych przygód czy samodzielnie wykonując eksperymenty.
 
W edukacji naturalnej sprawdzają się również podróże.
 
Nauka języka obcego – podróżowanie pomaga w sposób spontaniczny przyswoić język na poziomie komunikacyjnym. Żaden kurs nie sprawdzi się w poznawaniu poszczególnych zwrotów tak dobrze jak regularny pobyt za granicą. Język obcy nagle staje się koniecznością, by się porozumieć. Ukrywanie się w cieniu rodziców nie jest maluchom na rękę. One chcą przeżywać swoje przygody! Rozmowa z obcokrajowcami, nawet łamana i bogata w gesty, okaże się lepszą lekcją niż godziny spędzone nad podręcznikiem. Im wcześniej dziecko zacznie komunikować się w obcym języku, tym mniej będzie się bało go używać. Kompleksy i strach przed odezwaniem się przychodzi później.
 
Nauka geografii i różnych kultur – położenie poszczególnych miast, województw i krajów, wyuczone z podręcznika, miesza się i zapomina. Jeżdżąc po Polsce, aż wreszcie po świecie, dziecko uczy się ich w naturalny sposób– nagle wiedza przestaje być abstrakcją, a staje się namacalna, realna. I już nic się nie miesza. Podobnie jest z wiedzą na temat różnych kultur. Podręcznikowa i książkowa jest przesiana przez perspektywę autora i wybiórcza. Dla odmiany - zaobserwowana na własne oczy jest bardziej żywa, inspiruje do dalszych dociekań i układa w głowie pełniejszy obraz poszczególnych zjawisk. Dziecko lepiej zrozumie zwyczaje panujące w danym kraju, jeśli samo ich doświadczy.Widząc, jak osoby innych narodowości czy wspólnot biorą udział w swoich rytuałach, nie odczyta ich jako czegoś dziwnego, gorszego i nie nabierze wyższościowej postawy. Będzie natomiast zafascynowane i oczarowane. Pamiętajmy, że boimy się tego, czego nie znamy. Dotyczy to również dzieci.
 
Nauka poprzez zmysły -  zjawiska geograficzne, fizyczne, pogodowe nie pachną na kartach podręczników. Czasem trudno je sobie nawet wyobrazić, więc dość szybko ulatują z głowy. Zobaczyć, posmakować, dotknąć, poczuć – to nauczyć się na całe życie. Nauka przez zmysły niekoniecznie musi opierać się na dalekich podróżach. Łąka, las, wizyta w muzeum, centrum nauki, pobyt nad jeziorem – z każdej wycieczki maluch wyciąga nową lekcję. Jeśli ma przy sobie cierpliwego przewodnika, czyli rodziców, którzy pokazują mu świat, dowiaduje się z nich więcej niż ze szkoły. Po wizycie w danym miejscu można dziecku podsunąć odpowiednią lekturę, która rozszerzy jego świeżo odkrytą perspektywę.
 

Napisz komentarz

czytaj więcej

Zobacz również

Przydatne pliki

Materiały do pobrania

Bezpieczne Dziecko w Sieci - 7 Wskazówek dla Rodziców INFOGRAFIKA

pobierz

Plan kursu Mali Przedsiębiorcy na rok 2019/2020

pobierz

Postanowienia noworoczne 2019 Plakat do uzupełniania

pobierz
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarkiX