Zasady wypłacania kieszonkowego

Skoro pieniądze to ważna sprawa, nie mniej ważną sprawą są kieszonkowe. W innym wpisie na blogu tłumaczyliśmy, dlaczego warto dawać je dziecku dlaczego warto dawać je dziecku (zobacz). Dziś skupimy się na zasadach ich przyznawania. Bo jak w przypadku każdej ważnej sprawy, warto ustalić do niej reguły.  


Określcie cel kieszonkowego


Porozmawiaj z dzieckiem, dlaczego właściwie chce dostawać kieszonkowe. Bo tak? Bo inni dostają? Spytaj o konkretne rzeczy, które chciałoby kupić za kieszonkowe. Nie krytykuj jego zachcianek, ale na spokojnie o nich rozmawiaj. Staraj się je zrozumieć. Sprowokuj dziecko do myślenia i pozwól odczuć, że kieszonkowe to poważna sprawa i odpowiedzialność.


Umowa z dzieckiem


Zaznacz wyraźnie, że pobieranie kieszonkowego wiąże się jednoznacznie z tym, że przestaniesz mu dawać pieniądze na zachcianki (np. na słodycze). Od tej pory finansuje je sobie samo. Zaznacz też, czego za kieszonkowe nie może kupować (np. używek).


Kwota kieszonkowego


Jak pewnie się domyślasz, bardzo trudno ją ustalić. Co to znaczy za dużo? Albo za mało? To kwestia indywidualna w każdej rodzinie. Ważne, żeby Twój maluch miał możliwość wydawania pieniędzy na swoje kaprysy, ale nauczył się również oszczędzać. Kwota nie powinna być za wysoka, by odkładanie na wymarzony cel rozciągnęło się w czasie.

 

Wysokość kieszonkowego powinna być również uzależniona od tego, na co dziecko zamierza je wydawać na co dzień – jeśli tylko na drobiazgi, nie musi być duża. Jeśli jednak chce z kieszonkowego rozwijać swoje pasje (np. czyta komiksy), niech kwota miesięczna zawiera możliwość zakupu czegoś związanego z jego pasją (np. komiksu).


Zacznij od mniejszej kwoty, a gdy zaobserwujesz, że dziecko nauczyło się nią rozsądnie dysponować – zwiększ kieszonkowe. Nie wykluczaj też pożyczek (nawet z procentem, nauczysz w ten sposób dziecko, jaka jest cena pożyczania).  


Zawsze trzymaj się terminu


Najpierw ustalcie konkretny termin wypłacaniakieszonkowego – jeśli raz w tygodniu (małym dzieciom), wybierzcie dzień tygodnia i porę dnia, jeśli raz w miesiącu (starszym dzieciom), wybierzcie dzień miesiąca i porę dnia.


I trzymajcie się terminu!


Tylko w ten sposób nauczysz dziecka odpowiedzialności, zyskasz zaufanie i wiarygodność w jego oczach, a do tego unikniesz próśb o wcześniejszą wypłatę – ustaliliśmy termin, więc musimy się go trzymać, nieważne, że w portfelu dzieciaka pustka.


Nie dorzucaj nic więcej


Na nic zda się nauka oszczędzania, jeśli będziesz ulegać prośbom o „poratowanie kasą” w kryzysowych sytuacjach. Nawet jeśli maluch prosi tylko o 2 zł, nie zgadzaj się. Zasady zostały ustalone na samym początku, a zasady to zasady.


Możecie ewentualnie rozmawiać o pożyczce(jeśli cel jest ważny i nie jest to żadna zachcianka) lub podwyżce kieszonkowego(jeśli w praniu wyszło, że faktycznie dziecko ma większe potrzeby).


Jeśli widzisz, że cel dziecka jest fajny, a ono czegoś bardzo pragnie (planszówka, cykl książek, markowy ciuch), możesz z nim ustalić, że dorzucisz mu jakąś część kwoty, jeśli resztę uzbiera samo w konkretnym terminie.


Nie nagradzaj pieniędzmi za wykonanie obowiązków– ani za dobre stopnie, ani za porządek w pokoju. Nagrodą za porządek jest posprzątany pokój, nie wynagrodzenie.


Pieniądze dziecka są tylko dziecka


Nie wtrącaj się w wydatki dziecka. Jeśli wyda je na głupoty, to jego sprawa. Wkrótce zrozumie, że kompletnie mu się to nie opłaca. Nie krytykuj jego wyborów, ale o nich rozmawiaj. Nie ironizuj.Pamiętaj, że otrzymując kieszonkowe, Twoje dziecko dopiero uczy się gospodarować pieniędzmi i… że jest dzieckiem. Może popełniać głupoty.


Możesz dziecku podpowiadać, na co warto wydawać pieniądzealbo tłumaczyć mu korzyści z oszczędzania, ale nie kręć nosem, kiedy kupi sobie coś, czego Ty nie rozumiesz (np. film na DVD, grę lub krzykliwy ciuch).


A Wy?
Jakie macie zasady przyznawania kieszonkowego?
Co stanowiło dla Was przeszkodę?
Koniecznie podzielcie się w komentarzach

Napisz komentarz

czytaj więcej

Zobacz również

Przydatne pliki

Materiały do pobrania

Bezpieczne Dziecko w Sieci - 7 Wskazówek dla Rodziców INFOGRAFIKA

pobierz

Plan kursu Mali Przedsiębiorcy na rok 2019/2020

pobierz

Postanowienia noworoczne 2019 Plakat do uzupełniania

pobierz
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarkiX