Wzmocnienie pozytywne – jak to działa?

Metoda kija i marchewki to już przeżytek; szczególnie system kar uważany jest za nieefektywny i szkodliwy w procesie budowania poczucia wartości u dziecka. Psychologia dziecka proponuje alternatywę wychowawczą: wzmocnienie pozytywne. Na czym polega oraz dlaczego warto wprowadzić je do wychowania dziecka?

 

Wzmocnienie pozytywne – na czym polega?

 

Teoria wzmocnień jest koncepcją behawiorystyczną zakładającą, że zachowania ludzi są spowodowane wiedzą o skutkach tych zachowań. Choć podwaliny teorii sięgają czasów Skinnera, to jednak psychologia rozwoju korzysta z niej w procesie wychowania, ale nie tylko. Termin ten pojawia się także w zarządzaniu czy motywowaniu – zarówno dzieci, jak i dorosłych. Psychologia dziecka definiuje wzmocnienie pozytywne jako dodanie określonego zachowania, by osiągnąć postawiony cel. Stosowanie pozytywnych wzmocnień pozwala zatem na zwiększenie prawdopodobieństwa występowania zachowań: może być to zarówno nauka szkolna, jak i wypełnianie obowiązków domowych; wzmocnienia pozytywne mają również wpływ na pewność siebie u dziecka. Wszystko to sprawia, że warto stosować system wzmocnień podczas codziennej pracy z dzieckiem – zarówno w domu, jak i w szkole. Czy oznacza to, że wystarczy jedynie regularne chwalenie dzieci?

 

Wzmocnienie pozytywne u dziecka - SMART Kid Academy

Poprzez wzmocnienie pozytywne można budować różne nawyki u dziecka – także w zakresie poczucia własnej wartości

 

Chwalenie dzieci: wystarczające wzmocnienie?

 

Chwalenie dzieci jest bardzo ważne i ma wpływ na pewność siebie u dziecka: jest to sposób na przekazywanie dziecku informacji zwrotnej o tym, że jego zachowanie zostało docenione. Jednak wzmocnienie pozytywne wcale nie polega na nieustannym chwaleniu dziecka. Tak naprawdę nie ma ono zbyt wiele wspólnego z bezrefleksyjnymi pochwałami; liczy się również nie tyle ilość wzmocnień, co ich jakość. Aby dobrze zrozumieć całą ideę stosowania wzmocnień, warto odnieść ją do konkretnych przykładów. Jeśli chcesz nauczyć swoje dziecko ścielenia łóżka każdego ranka, zacznijcie robić to wspólnie – pokaż dziecku, czego od niego oczekujesz i w jaki sposób może to zrobić, bowiem trudno oczekiwać, że dziecko samo się tego domyśli. Kiedy dziecko nauczy się ścielenia łóżka samodzielnie, zachęcaj je do tego i pamiętaj o pochwaleniu, gdy samo podejmie tę czynność. Jeśli samo zainicjuje ścielenie łóżka, możesz nagrodzić dodatkowo pociechę. Już po kilku dniach dziecko będzie pamiętało o poprawieniu poduszki i kołdry.

 

Chwalenie dzieci - SMART Kid Academy

Chwalenie dzieci poprzez wzmocnienie pozytywne daje naprawdę świetne efekty

 

Poczucie wartości u dziecka a wzmocnienia pozytywne

 

Za pomocą wzmocnień możesz budować także poczucie wartości u dziecka. Psychologia rozwoju wskazuje jasno zalety stosowania wzmocnień pozytywnych zamiast kar czy krzyków. Dziecko otrzymuje komunikat od rodziców i nauczycieli: robisz to dobrze, doceniam Twój wysiłek. Młodsze dzieci nie zawsze będą pamiętały o wszystkich zasadach i obowiązkach. Nie wynika to ze złośliwości; bałagan w pokoju robi się sam, a naczynia pozostawione na stole zostały porzucone z powodu ciekawszego zajęcia. Zamiast irytować się na dziecko i rozdawać kary, zastanów się, co może być wzmocnieniem i nagradzaj pozytywne zachowania – nawet jeśli nie wszystko będzie idealnie. Doceniając również starania uczysz dziecko, że warto podejmować wysiłek oraz że posiada umiejętności do wypełniania swoich obowiązków.

 

Psychologia dziecka - SMART Kid Academy

Psychologia dziecka – to właśnie na nią trzeba zwrócić uwagę w trakcie procesu wychowania

 

Wzmocnienie pozytywne – podstawowe zasady

 

Na co należy zwrócić uwagę? Przede wszystkim pamiętaj, że wzmocnienie pozytywne dotyczy tylko zachowania, które już wystąpiło. Ponadto powinno wystąpić natychmiast: nie odraczaj nagrody w czasie. Pochal malucha i mocno go przytul. Dobierz także wzmocnienia do indywidualnych preferencji dziecka. Twoja pociecha lubi kolorowanki? Nagrodą może być niewielki rysunek do pokolorowania..

 

Psychologia rozwoju - więź - SMART Kid Academy

Psychologia rozwoju to szerokie zagadnienie – warto jednak je zgłębiać, by wychowanie dziecka nie miało przed nami tajemnic

 

A czy Wy słyszeliście o zjawisku wzmocnienia pozytywnego? Być może stosujecie je od dawna, ale nieświadomie – warto jednak zainteresować się nim i w sposób racjonalny wprowadzić je w wychowanie pociechy!

Podpis Maya

Napisz komentarz

czytaj więcej

Zobacz również

Przydatne pliki

Materiały do pobrania

Bezpieczne Dziecko w Sieci - 7 Wskazówek dla Rodziców INFOGRAFIKA

pobierz

Plan kursu Mali Przedsiębiorcy na rok 2019/2020

pobierz

Postanowienia noworoczne 2019 Plakat do uzupełniania

pobierz
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarkiX