Nauka samodzielności – o samodzielnych powrotach dziecka ze szkoły

Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, w jakim wieku dziecko może samo chodzić do szkoły, przed podjęciem decyzji zapoznaj się z podstawą prawną oraz regulaminem szkoły. Przepisy prawne to jedno, a samodzielność dziecka – drugie. Jako rodzic najlepiej znasz swoją pociechę i wiesz, czy jest już wystarczająco dojrzałe do tego, by wracać samodzielnie ze szkoły.

 

Podstawy prawne: kiedy dziecko może samo wracać do domu?

 

Prawo jasno określa, w jakim wieku dziecko może samo chodzić do szkoły. Informacje znajdziesz w Prawie o ruchu drogowym. Artykuł 43 mówi, że z drogi, czyli wydzielonego pasu terenu, na który składa się jezdnia, pobocze, chodnik i droga dla pieszych lub rowerów, może korzystać dziecko po ukończeniu 7 roku życia. Młodsze dzieci powinny pozostawać pod opieką osoby, która ukończyła 10 rok życia – dziecko może wracać zatem ze szkoły ze swoim starszym rodzeństwem. Warto pamiętać, że ukończenie 7 roku życia oznacza dzień po dacie urodzenia dziecka, nie zaś rozpoczęcie roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy siedem lat. Jeśli zastanawiasz się, kiedy dziecko może samo wracać do domu, pamiętaj – odpowiedzialność za bezpieczeństwo dziecka spoczywa na jego rodzicach. Niezbędne jest również podpisanie zgody na samodzielny powrót dziecka ze szkoły.

 

Kiedy dziecko może wracać samo ze szkoły - SMART Kid Academy

Kiedy dziecko może samo wracać ze szkoły? Podpowiedź znajdziesz w Prawie o ruchu drogowym

 

Samodzielność dziecka – kiedy zacząć?

 

Nawet jeśli pociecha skończyła siedem lat i może być użytkownikiem drogi, rodzice zastanawiają się, od ilu lat dziecko może samo chodzić do szkoły. Odpowiedź nie jest w tym wypadku jednoznaczna; wszystko zależy od tego, na ile rozwinięta jest samodzielność dziecka. Jeśli droga do szkoły nie wiedzie przez ruchliwe skrzyżowania, a dziecko samodzielnie bawi się na podwórku z rówieśnikami oraz zlecasz mu drobne zakupy w osiedlowym sklepie – możecie spróbować samodzielnego powrotu. Nie zawsze prosto jest określić, kiedy dziecko może samo wracać ze szkoły. Jeśli obawiasz się, że pociecha nie poradzi sobie z powrotem, możecie małymi krokami pracować nad samodzielnością. Na początek warto umówić się z rodzicami kolegów z klasy dziecka – może ktoś wraca na to samo osiedle? Dzięki temu zapewnisz dziecku opiekę dorosłej osoby, a jednocześnie pozwolisz mu na większą samodzielność. Kolejny etap to umawianie się w określonym miejscu: dziecko wychodzi ze szkoły i idzie część drogi samo, a następnie spotyka rodzica. Nie musi wówczas denerwować się noszeniem klucza, a Ty nie musisz obawiać się o dziecko samo w domu.

 

Od ilu lat dziecko może samo chodzić do szkoły - SMART Kid Academy

Powrót ze szkoły z rówieśnikiem bądź rodzicem kolegi czy koleżanki to zawsze bezpieczniejsza opcja

 

Powroty komunikacją miejską – kiedy dziecko może samo wracać ze szkoły?

 

Jeśli szkoła znajduje się w bliskim sąsiedztwie domu, Twoja pociecha może bez problemu wracać samodzielnie lub z rówieśnikami. Co jednak, jeśli droga do szkoły jest na tyle długa, że konieczne jest skorzystanie z komunikacji miejskiej? Zgodnie z prawem dziecko po ukończeniu 13 roku życia może jeździć samodzielnie – w praktyce bilety miesięczne posiadają o wiele młodsze dzieci. I w tym wypadku kwestia, od ilu lat dziecko może samo chodzić do szkoły będzie wiązała się z rozwojem dziecka. Jeśli Twoja pociecha dobrze orientuje się w rozkładzie jazdy, a trasa nie wymaga niewygodnych przesiadek, pozwól mu na samodzielny powrót w godzinach szczytu. Sprawdź wcześniej, czy droga na przystanek oraz trasa po wyjściu z autobusu lub tramwaju jest bezpieczna.

 

Samodzielność dziecka a jazda komunikacją miejską - SMART Kid Academy

Samodzielność dziecka to także nauka korzystania z komunikacji miejskiej

 

Od ilu lat dziecko może samo chodzić do szkoły? To także kwestia bezpieczeństwa

 

Dziecko samo w domu, samodzielny powrót ze szkoły – aby był on bezpieczny, przećwiczcie wcześniej szereg sytuacji, które mogą mieć miejsce podczas drogi ze szkoły. Pokaż dziecku podpowiedzi, jak należy odpowiadać, gdy ktoś obcy zaczepia dziecko czy oferuje podwiezienie. Dobrym pomysłem do rozważenia jest również zakup telefonu komórkowego dla pociechy, by mogła w każdej chwili zadzwonić do rodzica. Nie zapomnij o odblaskach! Wyposaż w nie plecak dziecka, nawet jeśli droga do szkoły prowadzi oświetlonymi chodnikami. Zanim zdecydujesz się wypuścić dziecko samodzielnie w drogę do szkoły, przejdźcie wspólnie całą trasę i zwróćcie uwagę na potencjalne niebezpieczeństwa.

 

W jakim wieku dziecko może samo chodzić do szkoły - SMART Kid Academy

Przejdź trasę do szkoły wraz z dzieckiem – zwróćcie wtedy uwagę na potencjalne zagrożenia

 

A Wy? Kiedy pozwoliliście swojemu maluchowi na samodzielną wycieczkę do szkoły? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach!

Podpis Maya

Napisz komentarz

czytaj więcej

Zobacz również

Przydatne pliki

Materiały do pobrania

Bezpieczne Dziecko w Sieci - 7 Wskazówek dla Rodziców INFOGRAFIKA

pobierz

Plan kursu Mali Przedsiębiorcy na rok 2019/2020

pobierz

Postanowienia noworoczne 2019 Plakat do uzupełniania

pobierz
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarkiX