Metoda Pomodoro i jej zastosowanie u dzieci w wieku szkolnym

Zanim zaczniesz narzekać, że odrabianie lekcji z dzieckiem to nieustanna walka o jego koncentrację, przyjrzyj się najpierw własnej, codziennej pracy. Skupiasz się na swoich zadaniach całkowicie? A może w trakcie pracy sprawdzasz portale społecznościowe, odpisujesz na wiadomości i rozmawiasz ze współpracownikami? Metodę Pomodoro możesz wykorzystać nie tylko do nauki organizacji u dzieci w wieku szkolnym, ale również podczas swojej pracy. Przekonaj się, jak skuteczne mogą być ćwiczenia na koncentrację.

 

Czym jest technika Pomodoro?

 

Choć została wynaleziona przez Włocha – Francesca Cirilla, to jednak metodę Pomodoro stosuje się na całym świecie jako jedno z ćwiczeń na koncentrację. Nazwa pochodzi od kuchennego czasomierza o charakterystycznym kształcie pomidora. Jego zadaniem jest odmierzenie 25 minut, w trakcie których należy wykonać wybraną czynność. Po pierwszym Pomodoro następuje pięciominutowa przerwa, po czterech – dłuższy odpoczynek. Metoda Pomodoro możebyć wykorzystana jako nauka organizacji u dzieci szkolnych, młodzieży czy dorosłych.

 

metoda - pomodoro - 2- dziewczynka-park

Technika Pomodoro to świetny sposób na naukę koncentracji – zwłaszcza u dzieci w wieku szkolnym!

 

Jakie zalety niesie ze sobą metoda Pomodoro?

 

Technika Pomodoro nie wymaga skomplikowanych wykresów oraz narzędzi – wystarczy kartka papieru oraz czasomierz. Taki podział pracy świetnie sprawdza się podczas odrabiania lekcji z dzieckiem. Ułatwia skupienie się na bieżącym zadaniu i wykonanie go w krótszym czasie oraz bez rozpraszania. „Rozpływanie się” uwagi u dzieci jest coraz powszechniejszym problemem, dlatego warto stosować skuteczne ćwiczenia na koncentrację.

 

Metoda Pomodoro podkreśla także znaczenie przerw w pracy i uczy ich regularnego stosowania. Zmuszanie dziecka do odrabiania lekcji bez żadnej przerwy w trakcie tego zajęcia sprawia, że jego efektywność znacząco spada. Jeśli do tej pory czas odrabiania lekcji przeciągał się, a dziecko nie potrafiło skupić się na swoim zadaniu i zamiast siedzieć przy biurku bawi się lub biega po domu – wypróbujcie wspólnie metodę Pomodoro.

 

metoda - pomodoro - 3- klepsydra

Brak koncentracji u dziecka? Wypróbuj metodę bloków czasowych!

 

Wypróbuj odrabianie lekcji z dzieckiem za pomocą techniki Pomodoro

 

Zacznijcie od stworzenia listy zadań i uszeregowania jej według ważności. Podzielcie pracę domową na te przedmioty, które należy odrabiać na bieżąco oraz na takie, które odbywają się rzadziej – priorytetem niech będą te zadania, które dziecko musi przynieść następnego dnia do szkoły. Po uszeregowaniu zadań maluch może rozpocząć realizowanie pierwszego Pomodoro. Należy wówczas wyłączyć wszystkie rozpraszające sygnały: telewizor, komputer i radio, wyciszyć i odłożyć telefon. Warto schować też najnowszą zabawkę, sprzątnąć biurko (pusty blat zachęci do pracy twórczej, a zbędne przedmioty nie będą przyciągać uwagi malucha), a także poprosić pozostałych domowników, by pozwolili dziecku pracować w spokoju.

 

Czasomierzem wcale nie musi być specjalny pomidor; równie dobrze może to być budzik, aplikacja w telefonie lub klepsydra. Jeśli po upływie czasu zadanie zostało wykonane, możecie wspólnie skreślić je z listy. Jeżeli dziecko nie zdążyło wykonać całego zadania, po 25 minutach ma już część zrobioną. Po pierwszym Pomodoro następuje chwila przerwy - dziecko może wtedy chwilę się pobawić, poprzeciągać się, napić wody, wykonać kilka ćwiczeń fizycznych czy po prostu przez chwilę odpocząć. Po czterech kolejnych Pomodoro maluch powinien zrobić nieco dłuższą przerwę.

 

metoda - pomodoro - 4- uczeń - książka - czytanie

Odrabianie lekcji z dzieckiem warto rozpocząć od stworzenia listy zadań

 

Co robić, gdy pojawia się brak koncentracji u dziecka?

 

Młodsze dzieci nie są w stanie skupić swojej uwagi na dłużej. To naturalne, że konieczne będzie przypominanie maluchowi o zadaniach. Poza tym, ruchliwość i rozkojarzenie nie są niczym dziwnym. Jednak dzieci w wieku szkolnym posiadają już pewną zdolność do koncentracji, choć konieczna będzie nauka organizacji pracy. Możesz pomóc potomkowi poprzez wprowadzenie techniki Pomodoro oraz innych ćwiczeń na koncentrację. Jeśli jednak zauważasz, że dziecko ma duże problemy z koncentracją oraz zapamiętaniem codziennych obowiązków, nie reaguje na komunikaty i przypomnienia – warto wybrać się na konsultację do specjalisty. Psycholog na podstawie dokładnego wywiadu oraz badania będzie w stanie określić, czy brak koncentracji u dziecka kwalifikuje się już jako zaburzenie. Pomoże także w dopasowaniu odpowiednich ćwiczeń na koncentrację.

metoda - pomodoro - 5-chłopcy - czytanie

Brak koncentracji u dziecka warto po pewnym czasie skonsultować ze specjalistą

 

A Wy? Jak radzicie sobie z utrzymaniem skupienia Waszych dzieci? Jeśli znacie jakieś sprawdzone metody, to koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach. Dziękuję za lekturę i życzę Wam udanego i owocnego dnia!

Podpis Maya

Napisz komentarz

czytaj więcej

Zobacz również

Przydatne pliki

Materiały do pobrania

Bezpieczne Dziecko w Sieci - 7 Wskazówek dla Rodziców INFOGRAFIKA

pobierz

Plan kursu Mali Przedsiębiorcy na rok 2019/2020

pobierz

Postanowienia noworoczne 2019 Plakat do uzupełniania

pobierz
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarkiX