Dlaczego Google i Apple pozwalają to robić swoim pracownikom w godzinach pracy?

Czy czujesz się winny ucinając sobie od czasu do czasu drzemkę? Jeżeli tak, to nie powinieneś. Jeżeli nie – brawo Ty :-) Ja nigdy nie lubiłam takich krótkich sennych odpoczynków w ciągu dnia. Po pierwsze zawsze czułam się winna i nieproduktywna kładąc się w ciągu dnia nawet na chwilkę, a po drugie, czułam się jakaś rozbita zaraz po i nie mogłam przez pewien czas dojść do siebie.

Kocham sport i ostatnio zintensyfikowałam moje treningi, a co za tym idzie musiałam nauczyć się szybciej regenerować. Zaczęłem studiować najbardziej naturalny proces odpoczynku, czyli sen :-) Zrobiłam rozpoznanie w temacie i oto co chciałabym przekazać w temacie drzemki.

Drzemki mogą zdziałać cuda. Badania pokazują, że godzinna, nie tylko może pomóc zregenerować ciało po intensywnym treningu, ale może znacznie zwiększyć zdolność uczenia się i zapamiętywania, może poprawić świadomość i produktywność oraz pomaga w detoksykacji mózgu. Dlaczego więc drzemka jest tak ważna?

 

1.Zwiększa produktywność i świadomość

Tacy giganci, jak Google i Apple docenili pozytywne strony drzemki. Umożliwiają pracownikom możliwość krótkiego snu w godzinach pracy.

2. Poprawia nastrój i usprawnia rozwiązywanie problemów

dzieci, azjaci, radość, zabawa w wodzie

Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Colorado Boulder pokazało, że dzieci, które przegapiły swoją popołudniową drzemkę wykazały się mniejszą radością i zainteresowaniem otoczeniem, można było też u nich zauważyć większy niepokój oraz pogarszały się zdolności rozwiązywania problemów na tle innych dzieci, które nie ominęły drzemki. Powiem szczerze, że nie trzeba być naukowcem z USA, żeby stwierdzić, że jak dziecko się nie wyśpi to marudzi :-) To samo można zaobserwować u osób dorosłych.

 3. Pomaga przyswoić wiedzę

Kiedy byłam młodsza, słyszałam, że dobrym sposobem na naukę jest nauka podczas snu, czyli umieszczenie książki pod poduszką ☺ Wygląda na to, że ​​pierwsza część tego stwierdzenia jest jednak prawdziwa ☺

Naukowcy od dawna podejrzewali, że spanie ma kluczowe znaczenie dla procesu uczenia się i pamięci. Nowe badanie dostarczają ważnych dowodów, w jaki sposób sen wpływa na mózg, wskazując, że nasze umysły ciężko pracują, podczas gdy nasze ciała odpoczywają. Badania pokazują, że po czasie spędzonym na naukę, zachodzą specyficzne, intensywne zmiany w strukturze mózgu. W istocie, nasze mózgi analizują informacje, które sobie przyswoiliśmy w trakcie nauki, porządkują je. Takie procesy zachodzą właśnie podczas snu.

4. Zmniejsza ryzyko powstawania chorób

Bez odpowiedniej ilości snu, podatność na choroby i stres zwiększają się. Spanie rzeczywiście pomaga w detoksykacji mózgu, co pomaga w zmniejszeniu ryzyka demencji i choroby Alzheimera.

Czy wiesz, że nasz mózg ma unikalną metodę usuwania toksycznych „odpadów”? Jeszcze bardziej interesujące wydaje się, że komórki mózgu podczas snu kurczą się o około 60%, pozwalając, aby „odpady” zostały usunięte łatwiej.

 

5. Obniża poziom stresu

Chłopiec, uśmiech

 

Regularne drzemki znacząco zmniejszają poziom kortyzolu - hormonu stresu w organizmie, a tym samym mamy znacznie lepszy nastrój.

Ile powinna trwać najbardziej efektywna drzemka?

Eksperci twierdzą, że od 10 do 20 minut. Taka drzemka regeneracyjna jest najlepsza, aby odświeżyć umysł, zwiększając energię i czujność.

30 minutowa drzemka jest mniej efektywna, bo może powodować rozdrażnienie.

60 minutowe drzemki są dobre dla zwiększenia pamięci.

 

90 minutowe drzemki są dobre dla ludzi, którzy nie wyspali się w nocy :-). Jest to kompletny cykl snu i może poprawić pamięć emocjonalną i kreatywność.

 

Życzę miłego dnia i efektywnej, regenerującej i przyjemnej drzemeczki :-)

 

Jeżeli uważacie, że artykuł jest ciekawy, będę wdzięczna za komentarze i podzielenie się postem ze znajomymi. Z góry bardzo dziękuję.

 

Podpis Maya

 

Napisz komentarz

czytaj więcej

Zobacz również

Przydatne pliki

Materiały do pobrania

Bezpieczne Dziecko w Sieci - 7 Wskazówek dla Rodziców INFOGRAFIKA

pobierz

Plan kursu Mali Przedsiębiorcy na rok 2019/2020

pobierz

Postanowienia noworoczne 2019 Plakat do uzupełniania

pobierz
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarkiX